Greek Yogurt with Strawberry

I have found a new addiction and it is so yummy. Certainly nothing new but a great summer lunch.

6oz Greek yogurt plain

1 tsp vanilla extract

2 packets Truvis sweetner

a big handfull of strawberry’s

Put the yogurt, vanilla and Trivia in a bowl. Slice up your strawberry’s and toss them in. Mix everything together and enjoy.

No picture for this one because I ate it to fast 🙂

Advertisements

Adventure with homemade laundry soap

I had read about homemade laundry soap and after some research I decided to give it a try and I am so glad I did. I used the reciepe from RuralKing.com and bought enough supplies to make 6 double batches that will give me a total of 600 loads. Reusable supplies consisted of my 5 gallon bucket/lid, cheap pot, wooden spoon and a grater that I already had and didn’t use. Soap supplies were Fels Naptha Bar Soap, 20 Mule Team Borax Laundry Booster and Arm & Hammer Washing Soda.

Reuseable supplies cost: $17.28 not including the grater

Soap Supplies: $13.44

Ingredients:

1/3 Bar of Fels Naptha Laundry Soap (grated)

1/2 cup of 20 Mule Team Borax Laundry Booster

1/2 cup Arm & Hammer Washing Soda

Supplies (missing extra Fels Naptha bars I bought 4 total)

Process:

Mix grated Fels Naptha Soap with 6 cups of water in a sauce pan/pot, heat until soap melts

Grated Fels Naptha soap

Add washing Soda and Borax to sauce pan/pot mix. Mix well until Washing Soda and Borax dissolves.

Pour 4 cups of Hot Water into your bucket and add mixture from sauce pan/pot.

Add another 1 gallon and 6 cups of water and stir well.

This is when I out my bucket outside on the porch with the lid barely on because I had read a post that someone had put thier lid on to tight and the bucket exploded sending laundry soap everywhere.

Allow 24 hours for the soap to gel.

Finished just needs a quick stir before use

Use 1/2 to 1 cup of soap per load.

This recipe makes approximately 50 loads and I made a double batch and have enough supplies to make 5 more double batches. I do not use my pot, measuring cup, grater or spoon for anything else. In fact since I don’t use our dish washer I keep my supplies in i,t saves space and is out of my way. I love this soap and it is such a cost saver from $10.00 to $12.00 for commercial soap that does 96 loads. Not counting my rusable supplies (bucket, grater and so on) it costs $0.02 a load using 1/2 cup. Commrcial soap at $10.00/96 loads is $0.10 a load and commercial soap at $12.00/96 loads is $0.13 a load. To save even more I try to use our clothesline as much as I can. I made tis batch in April and I am about half way through the batch, not bad for 3 months.